REGISTRÁCIA | PRIHLÁSENIE

Podľa reklamných tvrdení v časopisoch zaoberajúcich sa posilňovaním a kulturistikou sú proteinové koktejly a tablety s aminokyselinami nevyhnutné pre optimálny rozvoj svalov. Pokiaľ ste sa niekedy pohybovali v posilnovniach, bezpochýb ste počuli búrlivé diskusie o produktoch ako arginín, ornithin a aminokyselino vo voľnej forme. 

Nemenovaný športovec (21 rokov, študent), žasol nad 3kg  váhy, ktoré pribral behom dvoch mesiacov s podporou bielkovinových preparátov a aminokyselín v tabletkách. Súčastne zvýšil príjem stravy aj veľkosť trénigového zaťaženia. Domyslite si, čo malo väčší vplyv na zvýšenie hmotnosti ? Príjem preparátov alebo plnohodnotná strava a kvalitný tréning. 

Nemenovaný bežne pracujúci človek (33 rokov, vodič autobusu) pil proteínový nápoj po každom tréningu a ku každému jedlu. Zväčšil objem svalov a cítil sa silnejší. Čo mohlo byť dôvodom zlepšenia, vyšší príjem energie alebo proteínový nápoj ? Odpoveď znie: vyšší príjem energie. 

AMINOKYSELINY, POTRAVINY VERSUS TABLETY 

Športovci v mnohých prípadoch budujú svalovú hmotu spôsobom utrácania veľkej čiastky peňazí za špeciálne doplnky
s aminokyselinami, o ktorých si myslia, že im zaistia viac energie, vytrvalosti a svalovej hmoty. Títo ľudia by získali viac aminokyselín, keby peniaze investovali do kvalitných potravín. 
Nasledujúca tabuľka ukazuje obsah dvoch populárnych aminokyselín, argininu , leucínu , ktoré sa prirodzene vyskytujú v potravinách v porovnaní s výživovými doplnkami. 

množstvo arginine [ mg ] leucin [ mg ] 
potravina     
2 vaječné bielky 380 600
1 pohár mlieka 350 950
110g kuracích pŕs 2 100 2 650 
150g tuniak  2 700 3 700
doplnok výživy     
Twinlabs 85 320 
Nature´s best  440  1 300

Pokiaľ sa snažíte vybudovať väčšie svalstvo, zmeniť vzhľad vašeho tela a zvýšiť svalovú silu, venujte pozornosť nasledujúcim radám: 

1. pre rast svalov je kľúč cvičenie, nie vyšší príjem bielkovín 

2. vyvarute sa zbytočného tuku 

3. príjem IBA výživových doplnkov nieje riešenie. 


Konzumácia daľších aminokyselín, ako veľké dávky arginínu alebo ornithinu, neurobí vaše svaly väčšie a silnejšie. Telo potrebuje všetky esenciálne aminokyseliny, aby vytvorilo nové svalové tkanivo. Prirodzená strava zaisťuje správnu rovnováhu všetkých aminokyselín, účinkuje a stojí menej ako preparáty  s aminokyselinami. Prirodzená strava, spolu s pravidelným tréningom, vám pomôže dosiahnuť športové cieľe.