REGISTRÁCIA | PRIHLÁSENIE

AKO SPRÁVNE PRIJÍMAŤ TEKUTINY PRI ŠPORTE

 

Odporúča sa piť toľko, aby sa nahradila energia spotrebovaná pri športovom výkone. Táto spotreba je rozličná pre rekreačných a výkonnostných športovcov. Zatiaľ čo pri nadpriemernej športovej aktivite rekreačného športovca v trvaní 3až4h / týždenne dosahuje denná dodatočná potreba energie nanajvýš 250kcal (Moch,Herwig 1992), vyžaduje si futbalový zápas asi 1500 kcalmaratón asi 3000kcal horsá etapa Tour de France dokonca až do 9000 kcal

 

Pri elastických aktivitách nad 45min. a vytrvalostných zaťaženiach nad 90min. sa popri vode aj  glukóza stáva faktorom limitujúci výkon. Viactýždňpvé extrémne zaťaženia si môžu okrem  toho vyžadovať náhradu stopových prvkov. 

 

 

 

 

 

REKREAČNÍ športovci, ktorí zriedka športujú bez prestávky, dlhšie než hodinu, sa ani vo vlhkom a horúcom prostredí nepotia tak veľa, aby sa mohlo hovoriť o dehydratácií znižujúcej výkon. Náhrada tekutín nieje súrna, môže sa realizovať až po ukončení športového výkonu. Pritom sa treba zriecť konzumácie väčších množstiev alkoholu a kofeínu. Inak sú vhodné všetky nápoje, aj hypertonické , ktoré sa však kvôli vysokému obsahu cukru nedajú odporúčať. Osmolaita nehrá žiadnu úlohu, lebo na vyrovnanie vodnej bilancie je dostatok času. S nápojom nieje nutné privádzať elektrolyty, lebo ich strata je bezpečne kompenzovaná potravou prijímanou na kytie energie spotrebovanej pri športovom výkone. 

 

VÝKONNOSTNÝ športovci, ktorí vykonávajú aktivity intervalového charakteru s opakujúcimi sa šprintami (futbalisti, hokejbalisti,tenisti), ale aj vytrvalostní športovci (maratónci, triatlonisti,...) vylučujú pri pravidelnej intenzívnej činnosti vždy také množstvo potu, že je vhodné privádzať tekutinu počas športového výkonu, aby sa zabránilo jeho poklesu. Avšak na druhej strane, úbytky vody niesú väčšinou až také veľké, aby si to vynútilo jej okamžitú kompenzáciu. V princípe je teda možné odporúčať niele izotonické, ale aj hypotonické nápoje, dokonca aj minerálnu vodu. Pritom nápoje s obsahom sacharidov treba uprednostňovať vždy vtedy, keď sa v priebehu zaťaženia neprijíma žiadna tuhá potrava. Také nápoje spomaľujú únavu a znižujú oxidáciu aminokyselín pri svalovom zaťažení, pri ktorom sa spotrebuváva glykogén. Prívod elektrolytov má čas až po zaťažení. Špeciálne nápoje s minerálmi sa nevyžadujú. Straty výživných látok môžu byť kryté pestrou a vyváženou stravou. K úplnej rehydratácií sú vhodné všetky nealkoholické a bezkofeínové nápoje. 

 

Ultravytrvalostní atléti, ktorí celé týždne podávajú najvyššie výkony až 8 hodín denne, môžu mať tak vysoké straty potením, že z nich vyplýva deficit vody, ktorý nielen žnižue výkon, ale dokonca ohrozuje zdravie, ak sa počas zaťaženia nedbá na pokiaľ možno rýchlu rehydratáciu. Bezpodmienečne nutný je prívod tekutín vo forme izotonických nápojov. Vhodná je tiež náhrada sacharidov v tekutej forme. Na základe "časovo-množstevného" problému má zmysel aj doplňovanie minerálov a vitamínov. V regeneračnej fáze sú dovolené všetky nealkoholické a bezkofeínové nápoje.