REGISTRÁCIA | PRIHLÁSENIE

Ako tréneri, chceme vždy zdôrazniť význam maximálneho začiatku či v zápase alebo tréningu. 

"Vybehnite von a lietajte !"

"Buď pripravený vybehnúť na prvé striedanie!"

"Začnime už v tréningu s vysokým tempom, vysokým energetickým zaťažením!"

Ale keď už hra začína , ste si vedeomí že ste urobili všetko, čo môžete urobiť ako kouč a nastavili ste družstvo do maximálneho štartu v zápase a tréningu ?

"Kľúčom k úspechu je dobrá, pevná dynamická rozcvička,"

povedal Pete Friesen, vedúci tréner a silový a kondičný tréner Carolina Hurricanes.

"To znamená, že kadžý pohyb v každom cvičení súvisia so zápasom a tréningom, tak aby vaše svaly mali vysokú tepovú frekvenciu a aby ste zvýšili aj vašu telesnú teplotu.."

Okrem toho, dobrá dynamická rozcvička vám pomôže nastaviť váš neurologický systém na začiatok zápasu aj tréningu, prehĺby dýchanie tak, že celé telo je pripravené vysporiadať sa s maximálnym zaťažením na začiatku či zápasu tak aj tréningu.

"Dynamická rozcvička" = to je miesto, kde dynamické zahriatie sa líši od tradičných rozcvičiek a prístupu viacerých trénerov.  "

dodal Mike Boyle,  kondičný tréner amerického ženského národného tímu v ľadovom hokeji.

"Dynamická rozcvička nieje len beh na zahriatie tela, alebo dlhé vysedávanie = strečing. Je to kombinácia pohyblivých úsekov v porovnaní s výdržami."  povedal Boyle.

Cvičenia zvyčajne vykonávajú "starší" hráči /-ky na rozcvičke, a tí by vedeli najlepšie opísať niektoré cvičenia do rýchlosti ako skipping a pod. ako ich telo dokáže reagovať na začiatku tréningu a zápasu. 

NHL team Carolina Hurricanes pred zápasmi a tréningami využíva skúsenosti kondičného trénera Friesena a zahŕňajú do rozcvičenia tradičné bežecké úseky tak aj dynamický strečing a rozcvičenie. 

"Ako tréneri máme príležitosť, pripraviť naše družstvo pre najbližší zápas už v tréningu alebo samostatne aj pred zápasom. Preto sú vyvinuté pohybové "rutiny" a to nielen ako prevencia pred zranením ale k maximalizácií genetického potencionálu každého hráčo pre maximálny výkon."

TU je prípklad "klasického ale dynamického" rozcvičenia:

Pri rozcvičení kondičný tréner / tréner neustále pozorne sleduje priebeh celej rozcvičky a to ako sa team alebo jednotlivci správajú, neustále ich povzbudzuje a pozitívne naľaduje s cieľom zabezpečiť, že každý hráč je v pohybe a má svoje dané miesto o ktorom si je vedomý čo znamená. 

Ďalší tip? 

Hudba, s dobrým silným rytmom - to môže prelomiť ticho v šatni medzi hráčmi (bez ohľadu na vek či skúsenosti).

Tu je niekoľko konkrétnych cvičení od kondičného trénera FRIESEN-a (Carolina Hurricanes - NHL) na  "dynamickú rozcvičku":

1.  kľúčom sú naťahovacie cvičenia do maximálneho pretiahnutia hamstringov bez spoluúčasti zapájania chrbtice 

Všetky rotácie a pohyb by mal vychádzať z bokov. 

 

2. toto aktívne cvičenie ponúka niekoľko výhod: a, pri naťahovaní súčastne posilňuje flexibilitu chrbtice, bokov, hamstringov v rovnakom čase.

3. pri tomto cviku zapájate širokú škálu svalov a zároveň zahrievate organizmus. 

Záver:

Nezabudnite, že nemôžte očakávať, že vaši hráči vbehnú do zápasu na 100% ak nebudú mať dostatočné dynamické rozcvičenie. Zdôraznite rozcvičenie a zahriatie organizmu ako nástroj nielen na zahriatie ale aj ako prípravu organizmu na maximálny výkon. 

 

Zdroj: USA Hockey