REGISTRÁCIA | PRIHLÁSENIE

 

Trénerký manažment 

Očakával by som, že ako tréner, "v hre" sú moje  rozhodnutie to dôležitejšie a je jedno o aký šport sa jedná.

Ako tréneri, sa všetci snažíme byť dobrými a platnými trénermi aj na striedačke. V mnohých prípadoch je pohyb na lavičke jedna z najzábavnejších vecí pre trénera. Zažíva tam rôzne a v mnohých prípadoch aj zábavné situácie. Tešíme sa na hru, pretek, zápas a vzrušenie, že sme súčasťou súťaže. Vychutnávame si predzápasové pohovory a rozhovory a snažíme sa dostať z našich hráčov, zverencov maximum aby vybehli vo a hrali čo najlepšie.

 

Tu je 9 najdôležitejších čŕt
ako sa správať na striedačke OD najlepších teamov sveta:

 

1. Celý team vie aké sú ich úlohy. Kto otvára a zatvára dvierka. Kto riadi útok, kto obranu. Kto vám odpovie na otázky na oboch stranách striedačky. Všetky tieto zodpovednosti musia byť definované skôr, ako začne zápas, pretek.

 

 2. Hráči musia vždy vedieť kto je daľší na rade. Vždy po striedaní sa snažte  povedať daľšej lajne, hráčovi po 10-15´´ že pôjde do hry. Niekedy môže byť  neskoro a keď sa hráči začnú pýtať kto pôjde daľší môže vzniknúť chaoss. Ako  tréner si musíte byť istý kto pojde ako daľší. Snažte sa zistiť u súpera kto z ich  teamu bude striedať ako daľší a postavte voči týmto hráčom vopred určených  hráčov podľa typológie. Dajte si pozor na zdržiavanie aby ste nedostali trest od  rozhodcov.

 

 

Používajte rôzne slovné spojenia aby ste urýchlili dohovorenie na striedačke bez zdĺhavého vysvetlovania alebo pomenovania. Naučte hráčov „na seba“.

 

 

 

3. Každý kto je na lavičke je sústredení a bdelí. Môže vám to veľmi vadiť pokiaľ sa hráči na striedačke budú motkať a nedostanú sa na plochu včas. Vhodné striedanie sú zásadné pre tímový úspech. Aj tí, ktorí otvárajú a zatvárajú dvere musia byť v strehu aby sa zamerali kto vbieha a kto vybieha zo striedačky a hráči si musia byť istý koho striedajú. Najhoršie je pre stratenie koncentrácie sú reklamné prestávky, kde sa hráči prestávajú sústrediť a reagujú na okolité prostredia viac ako počas hry.

4.Tréneri si musia byť vedomí čo sa deje v hre. Niektorí NHL tréneri sú známi tým, že nespúšťajú oči z ľadu. Tréner by mal vedieť kto nastupuje proti jeho hráčom, snaží sa aby striedania postupovali kontinuálne, musí sledovať systémovú hru a protihráčov aby našiel možnosti ako využiť slabiny súpera.

5. Dobrí tréneri majú vždy „herné katy“, kde majú napísané jednotlivé formácie, zostavenia pre špeciálne herné situácie, vhadzovania. To všetko sú veci, ktoré sa v zápale boja dejú veľmi rýchlo. Herná karta môže tiež slúžiť ako kde si tréner zapisuje poznámky herného pozorovania a vyhodnocovania, ktoré možno tiež využiť pre daľším zápasom
proti tomuto súperovi.

6. Hráči by mali sedieť! Áno môže to byť veľký oriešok hlavne pri mladých hráčov a na niektorých striedačkach, kde hráči nemusia vidieť cez mantinel. Ale prichádza tu k obrovskej úspore energie aj pre hráčov aj pre trénera. Prehľad kto je na striedačke, kto je v hre je jednoduchší pre obe strany. V neskoršom veku naučte hráčov aj striedať skokom cez mantinel,ktoré môže byť veľmi rýchle v prípade potreby.

7. Na striedačne nemôžu existovať žiadne rozptýlenia. Kričanie na rozhodcov, pokryky na iný tím. Na striedačke dochádza ku ošetrovaniu zranených hráčov, hráči sa môžu rušiť navzájom, rodičia a fanúšici bývajú príliš blízko k lavičke a a práznde flaše od vody sú všade rozhádzané. Tréneri a trénerky udržujte takého rozptýlenia na minime. Je to obrovský rozdiel udržovať koncentráciu hráčov a súčastne aj vies družstvo v zápase.

8. Hráči sú vždy pozitívni. Hráči sa cítia a hrajú lepšie, keď sú pochválení skôr ako keď im vynadáte. To však neznamená, že niekedy sa nemôžete nahnevať na svoj tím, ale z väčšej časti budú hráči reagovať oveľa lepšie na komplimenty, povzbudenie po chrbte, ako mať neustále starosti že urobia chybu na ploche.

9. Krátke striedania. Jedná sa o 30-45´´ . Hráči jednoducho nemôžu vykonávať činnosť maximálnou intenzitou dlhšie než táto doba. Krátke striedania udržujú hráčov sviežich a koncentrovaných a v „tempe“ sú všetci hráči, ako keď hráči vykonávajú striedania na kyslíkový dlh a nestihnú sa vydýchať, zatiaľ čo iní hráči sa ani „nezahriali“. Je dôležité to hráčom neustále pripomínať aby v zápale hry na to nezabúdali. Hráčov by sme mali viesť k tomu aby si udržali konštantý herný výkon počas celého zápasu nie iba v jeho úsekoch. 

Dobré riadenia lavičky sa premení úspechom na výsledkovej tabuli a vo výsledkoch hry. Neprichádza to však prirodzene a tréneri potrebujú neustále na sebe pracovať spolu so svojim teamom v priebehu sezóny.